Munk #12 2010

av Jim Sandberg 18. augusti 2010 22:57

Här kommer resultatlistan för Munken den 18:e augusti

Luft 18°
Vatten 20°
Vind 1 nordost

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:23
2 Lars Ekberg 20:24
3 Roger Steen 21:30
4 Jim Sandberg 21:32
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:53
6 Roland Carlsson 21:54
7 Håkan Tidner 21:26
8 Arne Wahlberg 23:18
9 Göran Ekberg 23:20
10 Pentti Rydberg 24:07
11 Anders Sundheden 24:43
12 Marianne Steen 25:28
13 Daniel Sundheden 26:40
14 Sven Edblad 28:34
15 Göran Svenstam 28:48
16 Jonas Andersson 28:50

 

 

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Fina resultat på DKM+

av Jim Sandberg 16. augusti 2010 13:36

Stort grattis till de mycket fina prestationerna av Glid på Dalsland Kanot Maraton+.

Glid fick följande placeringar bland 285 deltagare i herrklassen som fullföljde de 5.5 milen:

Plac. Tid Namn
9 05:05:48 Lars Ekberg
10 05:06:02 Roland Carlsson
26 05:28:29 Håkan Tidner
80 06:10:02 Zäta Zetterström
168 07:16:46 Lars Nyström

Några bilder från loppet tagna av Pentti Rydberg

Kategori: Tävlingsresultat

Bilder från Munken Challenge 2010-08-11

av Caroline Rydberg 12. augusti 2010 22:57

Ett bildalbum med bilder från Munken Challenge 2010-08-11 är nu upplagt.

Bilder från Munken Challenge 2010-08-11

Kategori: Bilder

Munk #11 2010

av Jim Sandberg 11. augusti 2010 22:05

Här kommer resultatlistan för Munken den 11:e augusti

Luft 20°
Vatten 21°
Vind 2 sydost

Placering Namn Tid
1 Lars Ekberg 20:22
2 Jim Sandberg 20:51
3 Roger Steen 20:52
4 Roland Carlsson 21:31
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:32
6 Arne Wahlberg 23:03
7 Göran Ekberg 23:05
8 Harris Östfalk (Vallentuna) 23:18
9 Pentti Rydberg 23:23
10 K2 Peter o Joy Wahlberg 24:00
11 Anders Sundheden 24:28
12 Marianne Steen 24:57
13 Daniel Sundheden 26:12
14 Zäta Zetterström 26:55
15 Sven Edblad 28:25
16 Monica Rydberg 29:09
17 Håkan Tidner 29:33
18 Jonas Andersson 30:09

 

 

Stort tack till Lasse och Inger Nyström samt Kerstin Badman som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Sommarfest 21/8 kl 1900

av Marianne Steen 5. augusti 2010 11:06

Sommarfest 21/8 kl 1900

Nu är det dags för sommarfest på kanotklubben.

Lördagen 21/8 klockan 1900 träffas vi för mingel och tänder grillen - vad ni alla tar med i era korgar är valfritt; om det är kräftor eller saker att grilla eller kanske något annat gott.  Kl 1800 träffas vi som vill hjälpa till med dukning och pynt.

Välkomna!

Kategori:

Munk #10 2010

av Jim Sandberg 4. augusti 2010 21:48

Här kommer resultatlistan för Munken den 4:e augusti

Luft 20°
Vatten 18°
Vind 2 sydväst

Placering Namn Tid
1 Roger Steen 21:28
2 Jim Sandberg 21:32
3 Roland Carlsson 21:54
4 Gabor Joó (ÖKS) 22:41
5 Håkan Tidner 22:45
6 Mats Eriksson (ÖKS) 22:58
7 Petter Hukkanen (ÖKS) 23:21
8 Zäta Zetterström 25:14
9 Marianne Steen 25:20
10 Daniel Sundheden 27:14
11 Pentti Rydberg 27:39
12 Monica Rydberg 30:15
13 Jonas Andersson 32:14

Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #9 2010

av Jim Sandberg 29. juli 2010 09:41

Här kommer resultatlistan för Munken den 28:e juli

Luft 23°
Vatten 21°
Vind 3 Nordost

Placering Namn Tid
 1  Lars Ekberg 20:40 
 2  K2 Marianne o Max 21:00 
 3  K2 Jesper o Jonathan Tornebjer (Fridhem) 21:54 
 4  Roland Carlsson 22:17 
 5  Jim Sandberg 22:27 
 6  Gabor Joó (ÖKS) 23:03
 7  Håkan Tidner 23:06 
 8  Göran Ekberg 23:08 
 9  Göran Pettersson (Fridhem) 23:54 
 10  Zäta Zetterström 26:26 
 11  Daniel Sundheden 27:47 
 12  Sven Edblad 29:13 

Stort tack till tidtagarna Kerstin Badman, Carolina Axelsson och Lars Modig

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #8 2010

av Jim Sandberg 24. juli 2010 15:36

Här kommer resultatlistan för 21 juli

Luft 250

Vatten 230

Vind 5 sida

 

Placering

Namn

Tid

1

Lars Ekberg

22,36

2

Roland Carlsson

23,15

3

Roger Steen

24,48

4

Marianne Steen

27,09

5

Pentti Rydberg

27,13

6

Anders Sundheden

27,52

7

Zeta Zetterström

27,55

8

Håkan Tidner

27,55

9

Sven Edblad

30,37

10

Daniel Sundheden

36,14

11

Jonas Andersson

36,59

Sammanställningen uppdateras senare...

Kategori: Munken Challenge

Munk #7 2010

av Jim Sandberg 24. juli 2010 15:33

Här kommer resultatlistan för 14 juli

Luft 270

Vatten 220

Vind   0 -1

 

Placering

Namn

Tid

1

Max Magnusson

21,29

2

Roland Carlsson

22,11

3

Håkan Tidner

22,48

4

Göran Ekberg

24,00

5

Pentti Rydberg

24,22

6

Zeta Zetterström

26,10

7

Sven Edblad

29,32

8

Monica Rydberg

30,09

 

Sammanställningen uppdateras senare...

Kategori: Munken Challenge

Munk #6 2010

av Jim Sandberg 8. juli 2010 07:16

Sjätte Munken var varm och ganska blåsig. Motvind och lite sidvågor i starten. Lugnt i Tärnsund och medvind på målrakan. Hela 17 kanoter kom till start vilket inte är dåligt så här i semestertider.

Vann gjorde Peter Wahlberg på 20:46 följt av Per Ernström (ÖKS) på 20:48 och Lars Ekberg på 21:13.

Stort tack till Inger och Lars Nyström som tog tid och fixade resultatlista.

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Kommentarer

Comment RSS