Munk #4 2011

av Jim Sandberg 22. juni 2011 23:15

Här är resultatlistan för munken den 22:a juni.

Ganska skvalpigt utanför båtklubben och i slutet av Tärnsund. Medvind på målrakan.

Luft 20°
Vatten 20°
Vind 3 Väst

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:56
2 Roland Carlsson 20:58
3 Jim Sandberg 23:25
4 Gabor Joó (ÖKS) 23:32
5 Lars Modig 23:45
6 Göran Ekberg  23:46 
7 Johan Senbom  26:06 
8 Marianne Steen  26:11 
9 Pentti Rydberg 26:13
10 Göran Svenstam  28:00 
11 Sven Edblad 28:22 


Stort tack till Carolina Axelsson och Lars Ekberg som var kvällens tidtagare!

Resultatlistor

 

Kategori: Munken Challenge

Munk #3 2011

av Jim Sandberg 19. juni 2011 10:38

Här kommer äntligen resultatlistan för munken den 15:e juni.

Lite sidvind i starten, ganska mycket sidvågor på norrsidan om munken och lite sidsjö på målrakan.

Luft 18°
Vatten 19°
Vind 3 Nord

Placering Namn Tid
1 Johan Stridh (SKS) 21:06
2 Roland Carlsson 21:07
3 Jim Sandberg 22:38
4 Roger Steen 23:15
5 Mats Eriksson (ÖKS) 23:47
6 Göran Ekberg  23:50 
7 Lasse Heinz (Tibro)  24:52 
8 K2 Pentti o Caroline Rydberg  26:07 
9 Johan Senbom  26:21 
10 Carolina Axelsson  26:22 
11 Göran Svenstam  28:17 
12 Sven Edblad  28:24 


Stort tack till Lars Ekberg som var kvällens tidtagare!

Resultatlistor

 

Kategori: Munken Challenge

Munk #2 2011

av Jim Sandberg 9. juni 2011 01:03

Munken Challenge Stockholmscupen är nu avgjord. Återigen hade vi tur med vädret med fina förhållanden.

29 kanotister kom till start från 6 olika klubbar, 22 herrar och 7 damer. Kvällen avslutades med grillning.

Stort tack till alla som kom och gjorde detta till en riktigt trevlig tävling. Alla är självklart välkomna tillbaka varje onsdag då vi kör Munken Challenge.

Luft 22°
Vatten 18°
Vind 2 Sydväst

Placering Namn Tid
1 Johan Stridh (SKS) 21:05
2 Peter Wahlberg 21:08
3 Roland Carlsson 21:15
4 Jim Sandberg 21:46
5 Bengt Nilsson (SKK) 21:50
6 Klas Bergenstam (BKK) 21:51
7 Luis Nunez (SKK) 21:58
8 Gabor Joó (ÖKS) 22:08
9 Lars Albert (SKK) 22:14
10 Håkan Tidner 22:40
11 Roger Steen 22:45
12 Petter Hukkanen (ÖKS) 22:49
13 Mats Eriksson (ÖKS) 22:58
14 Per Ernström (ÖKS) 23:10
15 Petter Svärd (SKK) 23:41
16 Göran Ekberg 24:04
17 Elin Johansson (SKK) 24:13
18 Agneta Bergman-Fredriksson (ÖKS) 24:32
19 Annika Björkman (SKK) 25:15
20 Johan Senbom 25:16
21 Pentti Rydberg 25:31
22 Peter Svensson (SKK) 25:53
23 Tina Ekelund (SKK) 25:58
24 Tussi Lovén (SKK) 26:28
25 Thomas Liljeroth (SKK) 26:33
26 Camilla Johansson (SKS) 27:35
27 Göran Svenstam 28:35
28 Zäta Zetterström 28:40
29 Marianne Steen 32:45


Stort tack till Lars Modig, Carolina Axelsson, Mats Öfverlund, Caroline Rydberg, Arne och Ann-Margret Wahlberg och för tidtagning, korvgrillning och alla annat som gjorde detta till en toppenkväll.

Resultatlistor

 

Kategori: Munken Challenge

Munk #1 2011

av Jim Sandberg 2. juni 2011 09:18

Äntligen är vi igång igen, Munken Challenge 2011 har startat!

Det blev kanonfint väder med näst intill vindstilla och strålande solsken. 15 kanotister kom till start varav 3 från Sollentuna och 1 från Örnsberg. Kvällen avslutades med hembakad tårta (tack Caroline Rydberg, supergott) då Jim Sandberg var först att bada i år.

Luft 19°
Vatten 15°
Vind 1 Nord

Placering Namn Tid
1 Johan Stridh (SKS) 20:27
2 Peter Wahlberg 20:28
3 Johan Hedman (SKS) 21:41
4 Jim Sandberg 21:42
5 Roland Carlsson 21:54
6 Roger Steen 22:39
7 Gabor Joó (ÖKS) 23:18
8 Lars Modig 23:47
9 Arne Wahlberg 24:03
10 Göran Ekberg 25:04
11 Pentti Rydberg 26:25
12 Zäta Zetterström 26:27
13 Johan Senbom 26:29
14 Camilla Johansson (SKS) 28:00
15 Sven Edblad 28:18

Stort tack till Lasse och Inger Nyström för den sedvanliga tidtagningen.

Nästa munk (8:e juni) kommer ingå som deltävling i Stockholmscupen.

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munken Challenge 2011

av Jim Sandberg 23. maj 2011 13:35

Nu är det snart dags, Munken Challenge drar igång onsdagen den 1:a juni för 14:e året i rad.
Vi kör sedan varje onsdag t.o.m den 31:a augusti (eventuellt kör vi ända till den 7:e september).

Tiderna är precis som vanligt, samling 19:00, start 19:30.
Alla är välkomna, medlemmar som icke medlemmar.

Den 8:e juni, Munk #2, kommer att ingå som deltävling i stockholmscupen.

Vi ses!

 

Kategori: Munken Challenge

Munk #14 2010

av Jim Sandberg 1. september 2010 22:53

Här kommer resultatlistan för Munken den 1:a september
som dessutom räknas som klubbmästerskap 2010.

Luft 13°
Vatten 18°
Vind 2 väst

Placering Namn Tid
1 Lars Ekberg 20:29
2 Roland Carlsson 20:34
3 Jim Sandberg 20:48
4 Roger Steen 22:00
5 Gabor Joó (ÖKS) 23:03
6 Lars Modig 23:05
7 Göran Ekberg 23:16
8 Arne Wahlberg 23:19
9 Harris Östfalk (Vallentuna) 23:32
10 Pentti Rydberg 24:20
11 Daniel Sundheden 26:14
12 Zäta Zetterström 26:17
13 Martin Russo 27:21
14 Göran Svenstam 27:43
15 Jonas Andersson 28:40
16 Monica Rydberg 32:55
17 Marianne Steen 34:00

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #13 2010

av Jim Sandberg 25. augusti 2010 22:51

Här kommer resultatlistan för Munken den 25:e augusti

Luft 13°
Vatten 19°
Vind 2 nordost

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:20
2 Lars Ekberg 20:21
3 Jim Sandberg 20:22
4 Roland Carlsson 21:58
5 Gabor Joó (ÖKS) 22:42
6 Håkan Tidner 22:43
7 Göran Ekberg 23:25
8 Arne Wahlberg 23:37
9 Pentti Rydberg 24:23
10 Anders Sundheden 25:19
11 Daniel Sundheden 26:04
12 Göran Svenstam 28:09
13 Sven Edblad 28:29
14 Jonas Andersson 29:02

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #12 2010

av Jim Sandberg 18. augusti 2010 22:57

Här kommer resultatlistan för Munken den 18:e augusti

Luft 18°
Vatten 20°
Vind 1 nordost

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:23
2 Lars Ekberg 20:24
3 Roger Steen 21:30
4 Jim Sandberg 21:32
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:53
6 Roland Carlsson 21:54
7 Håkan Tidner 21:26
8 Arne Wahlberg 23:18
9 Göran Ekberg 23:20
10 Pentti Rydberg 24:07
11 Anders Sundheden 24:43
12 Marianne Steen 25:28
13 Daniel Sundheden 26:40
14 Sven Edblad 28:34
15 Göran Svenstam 28:48
16 Jonas Andersson 28:50

 

 

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #11 2010

av Jim Sandberg 11. augusti 2010 22:05

Här kommer resultatlistan för Munken den 11:e augusti

Luft 20°
Vatten 21°
Vind 2 sydost

Placering Namn Tid
1 Lars Ekberg 20:22
2 Jim Sandberg 20:51
3 Roger Steen 20:52
4 Roland Carlsson 21:31
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:32
6 Arne Wahlberg 23:03
7 Göran Ekberg 23:05
8 Harris Östfalk (Vallentuna) 23:18
9 Pentti Rydberg 23:23
10 K2 Peter o Joy Wahlberg 24:00
11 Anders Sundheden 24:28
12 Marianne Steen 24:57
13 Daniel Sundheden 26:12
14 Zäta Zetterström 26:55
15 Sven Edblad 28:25
16 Monica Rydberg 29:09
17 Håkan Tidner 29:33
18 Jonas Andersson 30:09

 

 

Stort tack till Lasse och Inger Nyström samt Kerstin Badman som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #10 2010

av Jim Sandberg 4. augusti 2010 21:48

Här kommer resultatlistan för Munken den 4:e augusti

Luft 20°
Vatten 18°
Vind 2 sydväst

Placering Namn Tid
1 Roger Steen 21:28
2 Jim Sandberg 21:32
3 Roland Carlsson 21:54
4 Gabor Joó (ÖKS) 22:41
5 Håkan Tidner 22:45
6 Mats Eriksson (ÖKS) 22:58
7 Petter Hukkanen (ÖKS) 23:21
8 Zäta Zetterström 25:14
9 Marianne Steen 25:20
10 Daniel Sundheden 27:14
11 Pentti Rydberg 27:39
12 Monica Rydberg 30:15
13 Jonas Andersson 32:14

Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Kommentarer

Comment RSS