Bilder från sprintstafetten

av Jim Sandberg 5. februari 2011 23:55

Nu finns lite bilder från sprintstafetten 2011-01-30 upplagda.

Bilder från sprintstafetten 2011-01-30

Kategori: Bilder

Resultat Vintercupen 2011

av Jim Sandberg 30. januari 2011 21:13

Dagens vintercup på skidor blev en väldigt kul och trevlig tävling med hela 13 lag från 8 olika klubbar.
Av dessa var dessutom 2 lag juniorer från Stockholms Paddlarklubb, kanonbra kört grabbar!

Örnsberg vann med god marginal och får därmed äran att arrangera nästa års vintercup. Stort grattis till er.

Stort tack till alla som var med och tävlade, och inte minst våra funktionärer Lasse & Inger Nyström samt Beyron Nilsson och Kerstin Badman som trots avsaknaden av nummerlappar kunde ta tiden på alla lagen.
Vi vill även tacka Thomas Petterson på Väsby Skidklubb som fixade kanonfina spår åt oss.

Plac

Namn

Klubb

Tid

1

Per Sandgren/Magnus Karlsson

Örnsberg

23:56

2

Fredrik Wangler/Johan

Örnsberg

25:31

3

Johan Stridh/Johan Hedman

Sollentuna

25:35

4

Henrik Nilsson/Paul Rosenquist

Sthlm Roddf.

26:04

5

Fredrik Friman/Fredrik Mårtensson

Vaxholm

26:19

6

Lars Modig/Carolina Axelsson

Glid

27:10

7

Roger Steen/Marianne Steen

Glid

27:34

8

Albert Friman/Krister Friman

Brunnsviken

28:07

9

Johan Roos/Gabor Joó

Fridhem

30:20

10

Markus/Lars

Örnsberg

30:23

11

Jim Sandberg/Caroline Rydberg

Glid

30:28

12

Joel Wedin/Linus Hamberg-Ahlin

Sthlm Paddlarkl.

31:14

13

Edvin Gulle/Ludwig Ahlin-Hamberg

Sthlm Paddlarkl.

31:59

Glid arrangerar årets vintercup

av Jim Sandberg 8. januari 2011 15:37

Som förkrossande vinnande lag i 2010 års vintercup har det fallit på Glids lott att anordna årets tävling.

 

Plats: Väsby Skidors klubblokal Länk

Datum: 30:e januari (reservdatum 19:e februari vid dålig snötillgång)

Tid: 10:00 (Samling 09:30)

Disciplin: Klassisk sprintstafett

 

Regler

Varje lag representerar en klubb och består av två personer med valfri könsfördelning. 
Banan är c:a 1 km, laget ska köra 6 varv (3/person). Klassisk stil gäller på alla varven.

Tävlingen kommer att köras på en allmän bana, så det kan finnas andra i spåret.
Självklart visar vi hänsyn till alla som åker i spåren.

 

Anmälan

Anmälan görs till jim@glid.net, ange laguppställning och vilken klubb ni tävlar för.
Sista anmälningsdag: helst innan start.

Kategori: Allmänt

Nostalgitripp

av Jim Sandberg 14. september 2010 21:45

Lars Ekberg hade ett antal bilder tagna 1968 som nu finns att beskåda här.

Bilder 1968

Kategori: Bilder

Munk #14 2010

av Jim Sandberg 1. september 2010 22:53

Här kommer resultatlistan för Munken den 1:a september
som dessutom räknas som klubbmästerskap 2010.

Luft 13°
Vatten 18°
Vind 2 väst

Placering Namn Tid
1 Lars Ekberg 20:29
2 Roland Carlsson 20:34
3 Jim Sandberg 20:48
4 Roger Steen 22:00
5 Gabor Joó (ÖKS) 23:03
6 Lars Modig 23:05
7 Göran Ekberg 23:16
8 Arne Wahlberg 23:19
9 Harris Östfalk (Vallentuna) 23:32
10 Pentti Rydberg 24:20
11 Daniel Sundheden 26:14
12 Zäta Zetterström 26:17
13 Martin Russo 27:21
14 Göran Svenstam 27:43
15 Jonas Andersson 28:40
16 Monica Rydberg 32:55
17 Marianne Steen 34:00

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #13 2010

av Jim Sandberg 25. augusti 2010 22:51

Här kommer resultatlistan för Munken den 25:e augusti

Luft 13°
Vatten 19°
Vind 2 nordost

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:20
2 Lars Ekberg 20:21
3 Jim Sandberg 20:22
4 Roland Carlsson 21:58
5 Gabor Joó (ÖKS) 22:42
6 Håkan Tidner 22:43
7 Göran Ekberg 23:25
8 Arne Wahlberg 23:37
9 Pentti Rydberg 24:23
10 Anders Sundheden 25:19
11 Daniel Sundheden 26:04
12 Göran Svenstam 28:09
13 Sven Edblad 28:29
14 Jonas Andersson 29:02

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #12 2010

av Jim Sandberg 18. augusti 2010 22:57

Här kommer resultatlistan för Munken den 18:e augusti

Luft 18°
Vatten 20°
Vind 1 nordost

Placering Namn Tid
1 Peter Wahlberg 20:23
2 Lars Ekberg 20:24
3 Roger Steen 21:30
4 Jim Sandberg 21:32
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:53
6 Roland Carlsson 21:54
7 Håkan Tidner 21:26
8 Arne Wahlberg 23:18
9 Göran Ekberg 23:20
10 Pentti Rydberg 24:07
11 Anders Sundheden 24:43
12 Marianne Steen 25:28
13 Daniel Sundheden 26:40
14 Sven Edblad 28:34
15 Göran Svenstam 28:48
16 Jonas Andersson 28:50

 

 

 Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Fina resultat på DKM+

av Jim Sandberg 16. augusti 2010 13:36

Stort grattis till de mycket fina prestationerna av Glid på Dalsland Kanot Maraton+.

Glid fick följande placeringar bland 285 deltagare i herrklassen som fullföljde de 5.5 milen:

Plac. Tid Namn
9 05:05:48 Lars Ekberg
10 05:06:02 Roland Carlsson
26 05:28:29 Håkan Tidner
80 06:10:02 Zäta Zetterström
168 07:16:46 Lars Nyström

Några bilder från loppet tagna av Pentti Rydberg

Kategori: Tävlingsresultat

Munk #11 2010

av Jim Sandberg 11. augusti 2010 22:05

Här kommer resultatlistan för Munken den 11:e augusti

Luft 20°
Vatten 21°
Vind 2 sydost

Placering Namn Tid
1 Lars Ekberg 20:22
2 Jim Sandberg 20:51
3 Roger Steen 20:52
4 Roland Carlsson 21:31
5 Gabor Joó (ÖKS) 21:32
6 Arne Wahlberg 23:03
7 Göran Ekberg 23:05
8 Harris Östfalk (Vallentuna) 23:18
9 Pentti Rydberg 23:23
10 K2 Peter o Joy Wahlberg 24:00
11 Anders Sundheden 24:28
12 Marianne Steen 24:57
13 Daniel Sundheden 26:12
14 Zäta Zetterström 26:55
15 Sven Edblad 28:25
16 Monica Rydberg 29:09
17 Håkan Tidner 29:33
18 Jonas Andersson 30:09

 

 

Stort tack till Lasse och Inger Nyström samt Kerstin Badman som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Munk #10 2010

av Jim Sandberg 4. augusti 2010 21:48

Här kommer resultatlistan för Munken den 4:e augusti

Luft 20°
Vatten 18°
Vind 2 sydväst

Placering Namn Tid
1 Roger Steen 21:28
2 Jim Sandberg 21:32
3 Roland Carlsson 21:54
4 Gabor Joó (ÖKS) 22:41
5 Håkan Tidner 22:45
6 Mats Eriksson (ÖKS) 22:58
7 Petter Hukkanen (ÖKS) 23:21
8 Zäta Zetterström 25:14
9 Marianne Steen 25:20
10 Daniel Sundheden 27:14
11 Pentti Rydberg 27:39
12 Monica Rydberg 30:15
13 Jonas Andersson 32:14

Stort tack till Lasse och Inger Nyström som stod för tidtagning och resultatlista

Resultatlistor

Kategori: Munken Challenge

Kommentarer

Comment RSS